ECQ-E4564KZ
Part Number:
ECQ-E4564KZ
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
1.004" (25.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.142" L x 0.394" W (29.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V