BN224D0106K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
BN224D0106K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.693" (17.60mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.051" L x 0.303" W (26.70mm x 7.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V