BN224G0105K--
Part Number:
BN224G0105K--
Description:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.598" (15.20mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.051" L x 0.303" W (26.70mm x 7.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating - DC :
250V