ECQ-E6224KZ
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-E6224KZ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
1.004" (25.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.142" L x 0.335" W (29.00mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V