MEXY2A273K
Part Number:
MEXY2A273K
Description:
CAP FILM 0.027UF 10% 275VAC RAD
Capacitance :
0.027 µF
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.591" L x 0.197" W (15.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V