MEXY2A274K
Part Number:
MEXY2A274K
Description:
CAP FILM 0.27UF 10% 275VAC RAD
Capacitance :
0.27 µF
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.374" W (17.50mm x 9.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V