MMP2W1P5K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
MMP2W1P5K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1.5 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.591" W, 0.335" T x 1.260" L (15.00mm, 8.50mm x 32.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V