MMP2W2P2K
Part Number:
MMP2W2P2K
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
2.2 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" W, 0.394" T x 1.378" L (18.00mm, 10.00mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V