MMP2W6P8K
Part Number:
MMP2W6P8K
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
6.8 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.063" W, 0.748" T x 1.575" L (27.00mm, 19.00mm x 40.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V