MMP4W4P7K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
MMP4W4P7K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4.7 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.181" W, 0.827" T x 1.575" L (30.00mm, 21.00mm x 40.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V