FCP2416H184G
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCP2416H184G
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.18UF 2% 50VDC 2416
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.18 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.106" (2.70mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2416 (6041 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V