FCP2416H184J
Part Number:
FCP2416H184J
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC 2416
Capacitance :
0.18 µF
Height - Seated (Max) :
0.106" (2.70mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V