ECQ-E2W225KC
Part Number:
ECQ-E2W225KC
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.551" W (31.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V