935C1W30K
Part Number:
935C1W30K
Description:
CAP FILM 30UF 10% 100VDC AXIAL
Capacitance :
30 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.075" Dia x 2.248" L (27.30mm x 57.10mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
70V
Voltage Rating - DC :
100V