935C2W10K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
935C2W10K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 200VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" Dia x 2.248" L (23.00mm x 57.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
140V
Voltage Rating - DC :
200V