ECH-A18605JX
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECH-A18605JX
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 6UF 5% 180VAC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
6 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.083" (27.50mm)
Lead Spacing :
1.280" (32.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.457" L x 0.650" W (37.00mm x 16.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
180V