ECH-A22305JX
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECH-A22305JX
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3UF 5% 220VAC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
3 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.610" W (31.50mm x 15.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V