940C12P15K
Part Number:
940C12P15K
Description:
CAP FILM 0.15UF 1.2KVDC AXIAL
Capacitance :
0.15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.728" Dia x 1.339" L (18.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)