940C12W1P5K
Part Number:
940C12W1P5K
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 1.2KVDC AXIAL
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.378" Dia x 2.126" L (35.00mm x 54.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)