ECH-A25505JX
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECH-A25505JX
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 5UF 5% 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
5 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
1.181" (30.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.594" L x 0.787" W (40.50mm x 20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V