940C30S22K
Part Number:
940C30S22K
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 3KVDC AXIAL
Capacitance :
0.022 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.610" Dia x 1.339" L (15.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)