PVC10010
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
PVC10010
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
1.343" (34.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.850" Dia x 1.598" L (21.60mm x 40.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)