ECQ-M4103KZ
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-M4103KZ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.374" (9.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.551" L x 0.276" W (14.00mm x 7.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V