940C6P68K
Part Number:
940C6P68K
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 600VDC AXIAL
Capacitance :
0.68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" Dia x 1.339" L (18.00mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
600V