940C8P33K
Part Number:
940C8P33K
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 850VDC AXIAL
Capacitance :
0.33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" Dia x 1.339" L (18.00mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
850V