PVC12122
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
PVC12122
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 1.2KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.022 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
1.343" (34.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.598" Dia x 1.650" L (15.20mm x 41.90mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
475V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)