PVC16227
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
PVC16227
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2700PF 10% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2700 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.969" (24.60mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.421" Dia x 1.252" L (10.70mm x 31.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
475V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)