ECH-U01103GX5
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECH-U01103GX5
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10000PF 2% 10VDC 0805
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
10V