BFC230348564
Part Number:
BFC230348564
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.228" W (12.50mm x 5.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
250V