BFC230351185
Part Number:
BFC230351185
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
0.654" (16.60mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.343" W (26.00mm x 8.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
400V