SFP37S7.5K238B-F
Part Number:
SFP37S7.5K238B-F
Description:
CAP FILM 7.5UF 10% 370VAC RADIAL
Applications :
Motor Run
Capacitance :
7.5 µF
Height - Seated (Max) :
2.500" (63.50mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.870" Dia (47.50mm), Lip
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
370V