BFC230351224
Part Number:
BFC230351224
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
0.22 µF
Height - Seated (Max) :
0.409" (10.40mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.224" W (12.50mm x 5.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
400V