BFC230351274
Part Number:
BFC230351274
Description:
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
0.27 µF
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.228" W (17.50mm x 5.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
400V