BFC230353105
Part Number:
BFC230353105
Description:
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.303" W (26.00mm x 7.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
400V