BFC230353155
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC230353155
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1.5 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.622" (15.80mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.311" W (26.00mm x 7.90mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
400V