DPFF16S33J-F
Part Number:
DPFF16S33J-F
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.033 µF
Height - Seated (Max) :
0.949" (24.10mm)
Lead Spacing :
1.094" (27.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.701" L x 0.949" W (43.20mm x 24.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)