BFC230353564
Part Number:
BFC230353564
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.461" (11.70mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.272" W (17.50mm x 6.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
400V