DPFF2P18J-F
Part Number:
DPFF2P18J-F
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.18 µF
Height - Seated (Max) :
0.618" (15.70mm)
Lead Spacing :
0.720" (18.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.299" L x 0.618" W (33.00mm x 15.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
155V
Voltage Rating - DC :
250V