BFC230354225
Part Number:
BFC230354225
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.382" W (26.00mm x 9.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
400V