DPFF2S82J-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DPFF2S82J-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.082 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.449" (11.40mm)
Lead Spacing :
0.720" (18.30mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.299" L x 0.449" W (33.00mm x 11.40mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
155V
Voltage Rating - DC :
250V