DPFF4P27J-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DPFF4P27J-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.27 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.799" (20.30mm)
Lead Spacing :
1.094" (27.80mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.701" L x 0.799" W (43.20mm x 20.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V