B32613A1153J008
Part Number:
B32613A1153J008
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.315" W (26.50mm x 8.00mm)
Termination :
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)