ECQ-B1H563JF
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-B1H563JF
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.056 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.315" L x 0.169" W (8.00mm x 4.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V