B32231D3225K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32231D3225K000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.630" W, 0.335" T x 1.063" L (16.00mm, 8.50mm x 27.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V