DPFF6S22J-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DPFF6S22J-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.022 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.374" (9.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.949" L x 0.551" W (24.10mm x 14.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
630V