154PPA152K
Part Number:
154PPA152K
Description:
CAP FILM 0.15UF 1.5KVDC AXIAL
Capacitance :
0.15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.2 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.768" Dia x 1.339" L (19.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)