154PPS152K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
154PPS152K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 1.5KVDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.7 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.689" Dia x 1.339" L (17.50mm x 34.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)