B32632A2102J
Part Number:
B32632A2102J
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 2KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1000 pF
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.748" L x 0.256" W (19.00mm x 6.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)