B32632A7472K
Part Number:
B32632A7472K
Description:
CAP FILM 4700PF 10% 1.25KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
4700 pF
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.748" L x 0.276" W (19.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)