B32633S4472J
Part Number:
B32633S4472J
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 3KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
4700 pF
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.083" L x 0.433" W (27.50mm x 11.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
800V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)